"אין דבר שלם יותר מלב שבור" (הרבי מקוצק)

המקומות המשמעותיים בחיינו נבנים מתוך המשברים והקשיים בהם אנו נתקלים. המילה העברית משבר, משמשת גם לתיאור חווית הלידה ולא בכדי. לידתנו הפיזית נקנית מתוך כאב, ובהמשך החיים, אנו נולדים שוב ושוב מתוך ההתמודדויות שהחיים מזמנים לנו.

מרבית המחקר בתחום הפסיכולוגיה, התמקד עד העשור האחרון, בהשפעות ההרסניות של מצבי לחץ וטראומה. מחקרים בתחום הטראומה בעבר, עסקו בעיקר בהפרעה הפוסט-טראומטית ומתמקדים על הקשת הרחבה של שינויים המתרחשים בעקבות מצבי לחץ קיצוניים.

בשנת 1995 התפרסם מחקרם של טדסצ'י וקלהון, אשר מביט על החוויה הטראומטית מנקודת הסיכוי שבה, ורואה בחוויות טראומטיות אפשרות גם למנוף, לצמיחה והתפתחות. את המושג "הפרעה" פוסט-טראומטית, החליף המושג "צמיחה" פוסט-טראומטית. מחקרים רבים מראים שההתמודדות עם אירועים טראומטיים המטלטלים את שגרת חיינו ומעוררים כאב וסבל, הינה גורם משברי, אך יכולה גם להיות נקודת מפנה של צמיחה והתפתחות.

צמיחה פוסט-טראומטית מוגדרת, כאוסף של שינויים הנתפסים על ידי הפרט כחיוביים.

שינוי בתפיסת העצמי:

תהליך ההתמודדות עם משבר כרוך בתהליך של היכרות מחודשת של האדם עם עצמו. המציאות הקשה שנקלעו אליה, גורמת לאנשים להתמודד עם עצמם במצבים שאינם מוכרים להם והם לומדים להכיר בעצמם כוחות ויכולות שלא ידעו על קיומם, ומגבשים תוך כדי כך תפיסה חדשה לגבי יכולותיהם ומגבלותיהם. לצד ההכרה בפגיעות, ייתכן תהליך של גילוי כוחות פנימיים, כוחות התמודדות וכישורים נוספים שלא היו מודעים להם.

שינוי ביחסים הבין-אישיים:

ההתמודדות עם משבר עשויה גם לתרום לפיתוח יכולות בין-אישיות, הרחבת היכולת לאמפתיה ורגישות לזולת. החוויה של קבלת עזרה מהסביבה, יכולה להיות לעיתים חוויה חדשה הפותחת לאדם נקודת מבט אחרת על קשריו ועל חשיבותו בחיים של אחרים. מה שיכול להביא לחיזוק האימון באנשים ופתיחות גדולה יותר ליחסים קרובים עם הסביבה.

שינוי בסדרי עדיפויות ובפילוסופיית החיים:

החיים מזמנים חוויות קשות, אובדנים, כישלונות ותסכולים. ההבנה עד כמה החיים שבריריים ועד כמה הכול זמני וחסר וודאות, יכולה לגרום לייאוש, אך יכולה גם לגרום לאנשים לנסות למצות כל רגע. להבין כי עליהם לצקת משמעות לחייהם.

לפי המודל של טדסצ'י וקלהון, בעקבות הטראומה, מתערערות הנחות יסוד בסיסיות לגבי החיים. עד האירוע הטראומתי, זרמו להם החיים במסלול ידוע מראש. משבר המטלטל את שגרת חיינו, מביא להתערערות תפיסות, עמדות, ומטרות. אנשים בודקים את מסלול חייהם מחדש, משהו שאולי לא היה קורה לולא המשבר.

אין הכוונה להמעיט בחומרת עוצמתו של הכאב או ל"זלזל" בסבל של האדם אשר חווה את הטראומה. הסבל הינו שלב בלתי נמנע בתהליכים טראומטיים אולם על פי תפיסה הצמיחה הפוסט טראומטית, משברים אינם רק סבל וכאב אלא גם תקוה וסיכוי לצמיחה.

התמודדות עם תהליך גירושין הינה חוויה טראומטית, הנחוות על ידי אנשים בעוצמה רבה וכרוכים בה רגשות של אובדן, כאב, חרד, חשש מהעתיד ועוד. בצד הכאב, חלק מהאנשים מצליחים ללמוד על עצמם מתוך התהליך, לגלות בעצמם כוחות חדשים, לפתח מיומנויות חדשות. לאחר שהאדם מתאושש מההלם הראשוני, מתקיים תהליך של עיבוד ועיכול של מה שקרה. תהליך זה עשוי להוביל את האדם להתבוננות חדשה על חייו. משבר הגירושין יכול להיות גם הזדמנות לשים סימן שאלה על ההגדרות הבסיסיות של חיינו ולאפשר לנו לצאת מתבניות קבועות שהתרגלנו אליהן. לבדוק את יחס הסביבה אלינו ויחסינו אליה ולמעשה להתחיל מחדש.

על מנת לאפשר צמיחה מתוך המשבר של תהליך הגירושין, יש קודם כל לפנות מקום לכאב, לחוויית האובדן, לאבל על התפרקות המשפחה. לאחר מכן, בתהליך הדרגתי, אפשר להתחיל להתבונן על אפשרויות החיוביות שתהליך זה פותח בפנינו. על היכולות שגילינו כי קיימות בתוכנו.

אנשים החווים משבר עוצמתי כמשבר גירושין, יכולים לצמוח ממנו. לווי טיפולי מתאים ומקצועי, יכול לעזור לרובנו להפוך את ההפרעה הפוסט הטראומטית, לצמיחה פוסט טראומטית.

קבעו היום פגישת ייעוץ ללא התחייבות
שם

אנא הזינו שם
דוא"ל

אנא הזינו כתובת מייל חוקית
טלפון

אנא הזינו מספר טלפון מלא כולל קידומת
קבעו היום פגישת ייעוץ ללא התחייבות
שם

אנא הזינו שם
דוא"ל

אנא הזינו כתובת מייל חוקית
טלפון

אנא הזינו מספר טלפון מלא כולל קידומת